Producenci
Czy znasz już Pasłęckie Pierniki?
Czy znasz już Pasłęckie Pierniki?

Piernik, który można zakupić w Cukierni Hildebrandt w Pasłęku, jest nie tylko współczesnym nawiązaniem do tradycji pasłęckiego cukiernictwa, ale i kontynuacją tradycji miejsca.

Dlaczego tradycji miejsca? Otóż Cukiernia Hildebrandt w Pasłęku (ulica Kościuszki 20) powstała w latach 70-tych XX wieku w miejscu, gdzie istniała przedwojenna piekarnia i cukiernia, jedna z bardziej znanych w regionie.

Grafika: Reklama - Cukiernia Wawrzinsky 


W roku 1857 pojawia się nazwisko piekarza — Wawrzinsky, który przez wiele lat będzie prowadził zakład pod adresem Ritterstrasse 20 (dzisiaj: ul. Kościuszki 20). Cukiernia istniała pod tym adresem nieprzerwanie do roku 1945, roku zdobycia miasta przez wojska radzieckie. Wawrzinsky był producentem, opatentowanych i zastrzeżonych w Cesarskim Urzędzie Patentowym w roku 1896, słynnych również poza miastem, pierników „Pr. Hollander Liliputaner”. Tradycję ich wypieków kontynuował po I wojnie światowej nowy właściciel, Gottfried Zander (do 1945), który nie tylko nadal wypiekał owe słynne pasłęckie „Liliputanery”, ale i np. w ramach świątecznych jarmarków wypiekał pierniki w historycznych formach znajdujących się przed wojną w lokalnym muzeum.

Innym, bardzo znanym pasłęckim wytwórcą pierników był A. Zachowski, który 23.12.1872 został mianowany dostawcą dworu Jego Królewskiej Wysokości Księcia Fryderyka Karola Pruskiego w uznaniu jego wyrobów — pierników, a dokładnie — „znakomitych pierników z foremki dla „czcigodnych milusińskich”. To właśnie z tej cukierni, wymienianej po raz pierwszy w źródłach w roku 1852, pochodzą owe najstarsze pasłęckie formy piernikowe.

Pasłęk (historyczne nazwy to: Holland, Preussisch Holland) to miasto w północnej Polsce mające ponad 700 lat historii, które powstało na terenach dawnej pruskiej Pogezanii zajętej przez Krzyżaków w XIII w.

Pasłęckie pierniki
Ilustracja: Opakowanie Pasłęckich Pierników, do kupienia w Cukierni Hildebrandt 


Posiada interesujące zabytki i miejsca: m.in. jedne z dłuższych zachowanych miejskich murów obronnych o długości około 1200 m, przepiękną gotycką Bramę Kamienną, zamek z historią sięgająca początków XIV w. czy też wyjątkowe tereny rekreacyjne.

Warto wstąpić do wybudowanego około 1350 roku kościoła św. Bartłomieja i podziwiać barokowy ołtarz i ambonę oraz słynne organy Hildebrandta.

Życzymy smacznego!

Cukiernia Hildebrandt
Historyk Piotr Adamczyk

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl