Tym razem członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski wyruszyli z wizytą studyjną w BORY TUCHOLSKIE, do zaprzyjaźnionych LGD "Bory Tucholskie" oraz "Sandry Brdy". Celem naszej podróży było zapoznanie się i zainspirowanie ciekawymi przykładami działań podejmowanych w Borach Tucholskich, które wpisują się w koncepcję podejścia LIDER, zawartego w założeniach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - Rozwój Kierowany przez Lokalną Społeczność (RKLS).
Pierwszym przystankiem na naszej drodze (i nie była to podróż koleją) był XIX - wieczny dworzec kolejowy w Tucholi, świeżo po rewitalizacji. W niezwykle klimatycznych, zabytkowych wnętrzach dworca mieści się siedziba Lokalnej Grupy Działania "Bory Tucholskie", z którego przedstawicielami mieliśmy umówione spotkanie.
Powitanie przez gospodarzy, fot. MK i ZR
Gospodarzami spotkania był Pan Ryszard Kamiński Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Pani Magdalena Kurpinowicz Prezes LGD "Bory Tucholskie".
Wchodzimy w nastrój :), fot. MK i ZR
Z wielką uwagą wsłuchiwaliśmy prelekcji o podjętych działaniach, aktywnościach i doświadczeniach prekursorów Programu "Gospodarstw Opiekuńczych" w Polsce. Obecnie jest tu realizowany projekt "Samodzielnie - nie samemu", w ramach którego gospodarstwa opiekuńcze testują nowy model wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Dalsza część spotkania poświęcona była "KRÓTKIM ŁAŃCUCHOM DOSTAW" jako szansie rozwoju lokalnych producentów żywności oraz zastosowaniu Wiejskiej e-skrzynki. Głównym założeniem przy wdrożeniu PROGRAMU jest pomijanie pośredników poprzez skracanie drogi od producenta do konsumenta.
O krótkich łańcuchach dostaw, fot. MK i ZR
Kolejno przyszedł czas na pracę w terenie, wyruszyliśmy z wizytą do gospodarstwa uczestniczącego w projekcie „Wiejska e-skrzynka” Anny Gus w Bralewnicy. Pani Ania osoba niezwykle życzliwa opowiedziała nam o swojej "niezwyczajnej" pracy-pasji, zaangażowaniu i nieustającej chęci rozwoju.
Wiejskie specjały, fot. MK i ZR
Mieliśmy okazję spróbować sery z niepowtarzalnej palety smaków Pani Ani Gus oraz skorzystać z "krótkiego łańcucha dostaw" zaopatrując się w przepyszne, świeże produkty.
W Górniczej Wiosce, fot. MK i ZR
Górnicza Wioska w Pile jako przykład wioski tematycznej w regionie to kolejny przystanek w naszej podróży po BORACH TUCHOLSKICH, doskonały przykład ekonomii społecznej współfinansowanej w ramach RLKS. Jest to jedyne stowarzyszenie w Województwie Kujawsko-Pomorskim, które realizuje inwestycję finansowaną ze środków EFRR w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.
Skarbnik Kopalni zaprasza pod ziemię, fot. MK i ZR
Skarbnik starej Podziemnej Kopalni Węgla Brunatnego "MONTANIA" otworzył nasze serca, a Pani Agnieszka Weyna nasze głowy. Obejrzeliśmy podwaliny "Górniczej Wioski" i usłyszeliśmy historię jej powstania.
O historii powstania wioski, fot. MK i ZR
Dobre duchy i ludzie z wielką pasją tworzą niezwykłe miejsce, które wciąż się rozwija i rośnie w siłę.
Minikoncert tylko dla LGD KE!, fot. MK i ZR
Pracowity dzień zakończyliśmy w Folwarku w Minikowie kolacją integracyjną połączoną z przyśpiewkami borowiacko – kaszubskimi, czyli na ludowo.
Gospodarstwo opiekuńcze Augustynka, fot. MK i ZR
Kolejny dzień rozpoczęliśmy w Gospodarstwie opiekuńczym „Augustynka”, gdzie jest realizowany projekt "Samodzielnie - nie samemu", w ramach którego gospodarstwa opiekuńcze testują nowy model wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie pod opieką Pani Joanny Klewicz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi. Był czas na zwiedzanie gospodarstwa Pani Elżbiety Augustyńskiej oraz rozmowy z podopiecznymi.
Specjały regionalne, fot. MK i ZR
Na stół podano regionalne specjały, zatem rozsmakowaliśmy się w chrupiących "ruchańcach" polanych "fiutem".
U LGR Morenka, fot. MK i ZR
Ostatni etap naszej wizyty studyjnej zakończyliśmy w siedzibie LGR „Morenka” w Charzykowy. Zapoznaliśmy się z przykładami włączenia LGD w tworzenie Grup Operacyjnych na Rzecz Innowacji. Przedstawiciele Grupy Operacyjnej na Rzecz Innowacji „Zielone mleko", lider projektu – LGD „Sandry Brdy” zaprezentowali nam kolejne etapy jego realizacji. Poznaliśmy również zasady funkcjonowanie „Koszyka Chojnickiego” tworzonego przez Lokalną Grupę Działania „Sandry Brdy” z siedzibą w Chojnicach.
Dobre praktyki, fot. MK i ZR
Dziękujemy serdecznie Pani Grażynie Wera – Malatyńskiej Prezes Lokalnej Grupy Działania Sandry Brdy, Panu Adamowi Rogala oraz Panu Stanisławowi Piesik za gościnność i cenną merytoryczną wiedzę.
Dziękujemy również wszystkim UCZESTNIKOM wizyty studyjnej w BORY TUCHOLSKIE, za uśmiech, serdeczność i ciekawość zagadnień. Mamy nadzieję, że pozyskana wiedza i doświadczenie pozytywnie wpłynie na Wasz rozwój, a programy w ramach których realizowane są projekty tj. "Gospodarstwa Opiekuńcze" czy "Krótkie Łańcuchy Dostaw" staną się DOBRYMI PRAKTYKAMI w Krainie Kanału Elbląskiego JUŻ WKRÓTCE.
Relacje na Facebooku i piękne fotografie z wizyty studyjnej przygotowali Mariusz Kacperski oraz Zbigniew Rochowicz, za co serdecznie DZIĘKUJEMY.