Producenci
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski

Drogę wodną od Elbląga do Ostródy przedziela miejscami suchy ląd. Żeby jednostki pływające mogły przemieścić się z jednego akwenu do drugiego, Georg Jacob Steenke, budowniczy Kanału Elbląskiego, zaprojektował pochylnie z szynami, na które statek wprowadzany jest w wodzie na specjalny wózek. Dzięki mechanizmom napędzanym siłą przepływu wody, statki, jachty czy kajaki wędrują w górę i w dół pochylni na platformach ciągniętych przez stalowe liny. Dzięki budowlom hydrotechnicznym pomiędzy Iławą a pochylnią w Buczyńcu, czyli na długość aż 68 km, poziom wody jest równy.

Kanał Elbląski składa się z trzech głównych i trzech bocznych szlaków. Każdy z nich ma swoją specyfikę, każdy został wybudowany z zastosowaniem nieco innych pomysłów konstruktorskich. Na szlaku Miłomłyn-Stare Jabłonki różnice poziomów wody poszczególnych akwenów wyrównywane są przez śluzy. Wszystkie śluzy na Kanale, a jest ich zaledwie cztery, znajdują się właśnie na tym odcinku.

Pochylnia Całuny jest młodsza od pozostałych o ponad 30 lat. Niegdyś zamiast dzisiejszej pochylni funkcjonowało 5 drewnianych śluz komorowych. Pochylnia ta spośród całej piątki niweluje najmniejszą różnicę poziomu wód na Kanale Elbląskim, wynoszącą około 14 m.


Pochylnia Całuny, fot. BR

Na pochylni Jelenie różnica poziomów wynosi 22 m, tyle, ile mierzy budynek o dziewięciu kondygnacjach. Odległość, jaką statki pokonują "po trawie", wynosi tam blisko pół kilometra. 


Cztery pory roku na pochylni Jelenie, fot. BR

Pochylnia Oleśnica jest środkową pochylnią Kanału Elbląskiego. Niweluje największą ze wszystkich pochylni różnicę poziomów wody, bo ponad 24 m. Cechą wyróżniającą Oleśnicę wśród pozostałych pochylni jest skrzyżowanie torowiska z drogą lokalną, a także przejście pod torowiskiem lokalnej rzeczki. 


Pochylnia Oleśnica, fot. BR

Na pochylni Kąty różnica poziomów wody między górnym i dolnym odcinkiem Kanału Elbląskiego wynosi prawie 20 m. Usytuowanie maszynowni przy tej pochylni pozwala na swobodne obserwowanie jej pracy.


Pochylnia Kąty, fot. RB

Na pochylni Buczyniec różnica poziomu wody między górnym i dolnym odcinkiem kanału wynosi w tym miejscu ponad 21 m. Na górnym stanowisku pochylni zlokalizowana jest Izba Historii Kanału Elbląskiego. Turyści mogą "od środka" zobaczyć maszynownię pochylni i zaobserwować z bliska, jak działają jej poszczególne elementy.


Pochylnia Buczyniec, fot. BR

Oprócz pochylni, na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego znajduje się jeszcze 18 innych obiektów szlaku kulturowego Kanału Elbląskiego. Są to porty, przystanie, baza rybacka, mosty, śluzy, nasyp i droga wodna, tunel wodny, suchy dok, elektrownia wodna, stacja pomp, dawne biura budowniczego Kanału Elbląskiego czy wyspa na Jezioraku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl