Producenci
ROWEROWY ELBLĄG
ROWEROWY ELBLĄG

Elbląg jest jednym z trzech głównych miast, z którego można wyruszyć w rowerową podróż po Krainie Kanału Elbląskiego. Turysta rowerowy ma tu do wyboru sześć tras rowerowych. Jest to międzynarodowy szlak R-1, szlak Green Velo, trzy szlaki regionalne: Kanału Elbląskiego, Krainy Kanału Elbląskiego i Pocztyliona oraz jeden lokalny: Wokół Jeziora Druzno. Przed podróżą warto zatrzymać się w samym Elblągu, aby poznać uroki tego miasta.

Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego mury pamiętają jeszcze średniowiecze. Turystom rowerowym nie zabraknie tu atrakcji do zwiedzania - pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, liczne kościoły o średniowiecznym rodowodzie oraz ślady istnienia zamku krzyżackiego to tylko przykłady dość licznych elbląskich zabytków. Pozostałością murów obronnych Starego Miasta w Elblągu jest Brama Targowa, przy której znajduje się legendarny elbląski Piekarczyk.


Elbląski Piekarczyk, fot. BR.

Ciekawostką jest fakt, że spośród kamienic stojących na Elbląskiej Starówce jedynie dwie przetrwały działania wojenne. Stare Miasto zostało odbudowane metodą retrowersji, co oznacza, że historyczny układ urbanistyczny został zachowany.


Starówka elbląska z lotu ptaka, fot. BR.

W Elblągu można odwiedzić Muzeum Archeologiczno-Historyczne, jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Gromadzi ono eksponaty w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią krzyżackiego podzamcza. W okolicach Elbląga znajdowała się legendarna osada Truso. Chatę z TRUSO i inne eksponaty można zobaczyć na wystawach Muzeum.

Elbląg słynie z nowoczesnych i oryginalnych form przestrzennych, rozsianych w różnych zakątkach miasta. Jest to ponad 50 industrialnych rzeźb, zespawanych z blach, prętów, rur, a nawet elementów gąsienic maszyn budowlanych. Większość z nich powstała w ramach Biennale Form Przestrzennych. Obecnie utworzono Szlak Form Przestrzennych.

W Elblągu warto odwiedzić zabytkowy leśny park Bażantarnia, zielone płuca miasta. Park można przemierzyć oznakowanymi szlakami turystycznymi oraz wejść lub wjechać rowerem na Górę Chrobrego, najwyższe wzniesienie, z którego można ujrzeć panoramę miasta i okolicy.


Wodospad w drodze do Bażantarni, fot. BR.

W Elblągu, wędrując trasą questu, można odwiedzić miejsca związane z historią tego przemysłowego miasta.


Rzeka Elbląg, fot. RB.

W Elblągu jest możliwość zatrzymania się na dłuższą chwilę w jednym z obiektów przyjaznych rowerzystom i skorzystać z noclegu z możliwością bezpiecznego przechowania roweru. Obiekty przyjazne rowerzystom w Krainie Kanału Elbląskiego można znaleźć w katalogu DIAMENTY KRAINY KANAŁU ELBLĄSKIEGO OBIEKTY PRZYJAZNE ROWERZYSTOM! Zapraszamy do korzystania z naszej publikacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl