Producenci
ROWEROWA IŁAWA
ROWEROWA IŁAWA

Iława jest świetnie skomunikowanym ośrodkiem rowerowym Krainy Kanału Elbląskiego. Miastem położonym na Pojezierzu Iławskim nad Jeziorakiem, najdłuższym polskim jeziorem. Leży w granicach Zielonych Płuc Polski z bogatą florą i fauną. Iława stanowi idealne miejsce wypadowe dla rowerowych miłośników przyrody: lasów, różnych jezior, żyznych pól i łąk.


Iławskie lasy, fot. RB

W Iławie, nad Jeziorakiem funkcjonuje ekomarina – mini przystań żeglarska oraz port śródlądowy - najnowocześniejszy obiekt żeglarski na Warmii i Mazurach. Są też inne obiekty obsługi ruchu żeglarskiego.


Ekomarina w Iławie, fot. BR

Interesującym i ciekawym miejscem w Iławie jest Kuźnia Talentów prowadzona przez lokalnego rzeźbiarza Marka Kałużę. Jest to nie tylko pracowania samego artysty, ale także galeria sztuki, w której gromadzone są rzeźby artysty, obrazy oraz elementy kowalstwa artystycznego, przedmioty dziedzictwa historycznego i artystycznego. To właśnie tu odbywają się warsztaty, pokazy rzeźbiarstwa, spotkania artystów oraz wydarzenia artystyczne.

Będąc w Iławie rowerzyści wyczynowi swoich sił mogą spróbować na pumptracku, czyli 85 m asfaltowym torze rowerowym przeznaczonym do jazdy ekstremalnej. Dla najmłodszych rowerzystów czeka miasteczko ruchu drogowego z miniaturowymi drogami, na których najmłodsi mogą uczyć się zasad ruchu drogowego.

Doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku jest rekreacyjny park leśny ze ścieżkami pieszymi i pieszo-rowerowymi oraz punktem widokowym. W parku znajdują się rowerowe trasy zjazdowe oraz rowerowy park umiejętności z różnymi przeszkodami. Odpocząć można na hamakach i drewnianych ławeczkach.


Wodne atrakcje, fot. RB

Na spotkanie z odrobiną historii warto wybrać się do wczesnośredniowiecznego grodziska na największej z wysp Jezioraka, Wielkiej Żuławie. Wzgórze na wyspie skrywa relikty średniowiecznego grodziska. Rowerowym miłośnikom historii nie zabraknie w Iławie budowli z przeszłości, a są to: kościół Przemienienia Pańskiego łączący wiele stylów (z racji wielokrotnej odbudowy), dawny budynek gazowni, czyli dzisiejsza cerkiew pw. św. Jana Teologa, dworzec PKP z freskami przedstawiającymi herby miast, czy „czerwona szkoła”.


Prom na Wielką Żuławę, fot. BR

Po poznaniu uroków Iławy możemy wyruszyć na wyprawę rowerową po Krainie Kanału Elbląskiego szlakami rowerowymi:

  • regionalnym Krainy Kanału Elbląskiego z zielonym kolorem oznakowania,
  • regionalnym Prusów z niebieskim kolorem oznakowania,
  • lokalnym Autorytetów z czerwonym kolorem oznakowania.

Podczas wypraw rowerowych, każdy turysta spotka na swojej trasie urokliwe lasy i jeziora, liczne zabytki: kościoły, kapliczki, ruiny pałaców czy zamku a gdy przyjdzie wieczór... warto skorzystać z usług obiektów przyjaznych rowerzystom, otwartych dla turystów rowerowych, z możliwością skorzystania z noclegu. Obiekty przyjazne rowerzystom w Krainie Kanału Elbląskiego można znaleźć w katalogu DIAMENTY KRAINY KANAŁU ELBLĄSKIEGO OBIEKTY PRZYJAZNE ROWERZYSTOM! Zapraszamy do korzystania z naszej publikacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl