Producenci
TURYSTYKA WODNA
TURYSTYKA WODNA

Propozycji przepraw wodnych w Krainie Kanału Elbląskiego jest tak wiele, jak wiele jest połączeń wodnych w tym systemie. Rzeki, jeziora, kanały - ich mnogość na tym terenie to raj dla wodniaków.Mapa Diamentów Krainy Kanału Elbląskiego, rys. Studiobalticum

Kanał Elbląski, główna wodna atrakcja Krainy Kanału Elbląskiego, jest najciekawszym technicznie i krajobrazowo szlakiem wodnym nie tylko w Polsce. Na całym świecie nie ma drugiego takiego czynnego kanału będącego zabytkiem sztuki hydrotechnicznej. Fenomenem systemu wodnego Kanału Elbląskiego jest zasilanie w wodę z Jezioraka. Centralnym punktem Kanału Elbląskiego jest Miłomłyn, skąd kanał odchodzi do Elbląga, Ostródy i Starych Jabłonek, Iławy oraz Zalewa.

 
Kanał Elbląski, for. R.B.

Rezerwat faunistyczny Jezioro Drużno położony jest w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg i Markusy. Teren o powierzchni ponad 3 tys. ha powstał w celu ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego oraz pięknego lokalnego krajobrazu. Jezioro stanowi fragment dawnej zatoki morskiej a jego nietypowość polega na fakcie położenia na Żuławach. W obrębie rezerwatu gniazdują m.in. perkoz dwuczuby, płaskonos, żuraw, śmieszka, rybitwa zwyczajna, bielik i wiele innych. W rezerwacie występuje 210 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z których ponad 100 wyprowadza swoje lęgi, a 7 znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze.

 
Jezioro Druzno, Węgle-Żukowo, fot. B.R.

Ostróda nazywana letnią stolicą Warmii i Mazur, wyróżnia się bliskością piętnastu jezior, w tym aż pięciu w granicach miasta. Ostróda daje wiele możliwości na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Na Jeziorze Drwęckim warto spróbować swoich sił w ślizgach wodnych, korzystając z największego w Polsce wyciągu wodnego, poczuć klimat Festiwalu Reggae czy zagrać na największym bębnie w Europie. Żeglarstwo, kajakarstwo, wycieczki rowerowe i piesze, wędkowanie, plażowanie, zbieranie grzybów, zwiedzanie zabytków czy rejsy Kanałem Elbląskim to tylko kilka z propozycji spędzania wolnego czasu w Ostródzie.

 
Aktywność wodna w Ostródzie, fot. R.B.

Pojezierze Iławskie stanowi wschodni skrawek Pojezierzy Południowobałtyckich. Krajobraz Pojezierza to wzgórza morenowe oraz duża liczba jezior, a wśród nich największe jezioro regionu Warmii i Mazur – Jeziorak (3230,00 ha). Znane jest wszystkim miłośnikom Mazur i powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. To najdłuższe naturalne jezioro w Polsce. Liczy ponad 27 km długości i jest na nim aż 16 wysp! Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych, dla turystów aktywnie spędzających wolny czas. Po jego wodach krąży ok. 1400 jachtów w sezonie. To także wymarzone miejsce dla wędkarzy. W wodach Jezioraka żyją sumy, sandacze, szczupaki i wiele innych gatunków. Jeziorak i sąsiednie jeziora znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego bogatego w ptactwo szponiaste - m. in. czaplę siwą i bielika - wizytówki Jezioraka. Sarny, dziki, jelenie, łosie, a nawet i wilki nad Jeziorakiem, to wynik istnienia w lasach Iławskich różnych typów jezior i różnej żyzności pól i łąk otaczających jeziora. Chronione gatunki płazów i gadów, ptaków jak również zwierzyny łownej wzbogacają te tereny.

 
Jeziorak, Iława, fot. R.B.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl