Producenci
Tour rowerowy
Tour rowerowy

Przez Krainę Kanału Elbląskiego przebiega wiele tras rowerowych. Kuszą one niesamowitą zielenią i imponującym dziedzictwem kulturowym, nie tylko zabytkami hydrotechniki ale też budowlami oddającymi klimat dawnych świetlnych dla regionu lat.


Pałac w Pozortach, gm. Zalewo, fot. RB

Szlaki rowerowe Krainy Kanału Elbląskiego znalazły się na 6 miejscu na 44 całościowo ocenianych szlaków rowerowych w Polsce i uzyskały 36 na 40 punktów w raporcie: Analiza podaży turystyki rowerowej w Polsce 2019, sporządzonym na potrzeby Polskiej Organizacji Turystycznej. Wysoka pozycja szlaków rowerowych Krainy Kanału Elbląskiego zobowiązuje zarządcę do ich utrzymania na wysokim poziomie estetycznym i funkcjonalnym.


Pochylnia Buczyniec, fot. RB

Turyści rowerowi poznający Krainę Kanału Elbląskiego z rowerowego siodełka mają możliwość poznania między innymi atrakcji takich jak: jedyny na świecie Kanał Elbląski i obiekty hydrotechniczne szlaku kulturowego Kanału Elbląskiego czy uzdrowiskowe klimaty Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i licznych rezerwatów przyrody.


Mapa szlaków rowerowych Krainy Kanału Elbląskiego, LGD KE.

Oznakowane atrakcje turystyczne przy trasach turystycznych i estetycznie i funkcjonalnie oznakowane trasy rowerowe są niewątpliwie ważnym elementem infrastruktury turystycznej. Wpływają one na rozwój turystyki aktywnej, krajoznawczej Krainy Kanału Elbląskiego i są przyczynkiem do kreacji rowerowych produktów turystycznych. Kraina Kanału Elbląskiego jest przyjazna turystom, zwłaszcza rowerowym!


Pochylnia Buczyniec, fot. RB

GŁÓWNE SZLAKI KANAŁU ELBLĄSKIEGO

Od Elbląga do Ostródy biegnie pomarańczowy Szlak Kanału Elbląskiego o długości ponad 80 km. Prowadzi on blisko trasy wodnej Kanału Elbląskiego. Trasa daje możliwość zobaczenia wszystkich narzędzi hydrotechnicznych zastosowanych na Kanale, mostów, pochylni i ich urządzeń, jazów i śluz czy też  ciekawych i zabytkowych mostów. Trasa szlaku jest bardziej terenowa niż szlak zielony Kanału Elbląskiego, droga prowadzi przez płaszczyzny, także drogami  technicznymi, płytowymi, gruntowymi przez las, gdzieniegdzie po delikatnym szutrze. Szlak cechuje się długimi prostymi i urokliwą zielenią dookoła. Trasa pomarańczowa daje także większą możliwość podziwiania akwenów wodnych wchodzących w skład Kanału Elbląskiego niż szlak zielony. Przejazd tym szlakiem jest idealny na dwudniową wyprawę w Krainie Kanału Elbląskiego.

 
Na szlaku, fot. arch. LGD

Przez prawie całą Krainę Kanału Elbląskiego prowadzi Szlak Kanału Elbląskiego oznaczony na zielono. Długość szlaku wynosi 130 km, rozpoczyna się on w Elblągu, a kończy w Iławie. Jest on przyjemny do pokonania i dostępny dla każdego turysty, najlepiej podczas kilkudniowej wycieczki. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi, na niewielkich odcinkach drogami gruntowymi przez lasy i w bliskiej odległości drogi wodnej Kanału Elbląskiego. Korzystając z tej trasy, rowerzyści mają możliwość obejrzenia atrakcji turystycznych i miejsc takich jak: Elbląg, Święty Gaj, pochylnie Kanału Elbląskiego, Zalewo, Siemiany i Jeziorak, zamek w Szymbarku, Iława.

 
Zielonym szlakiem rowerowym wzdłuż pochylni Kanału Elbląskiego, fot. BR

Żółty szlak Elbląg - Goryń to szlak Pocztyliona o długości 128,7 km. Prowadzi on głównie asfaltowymi drogami o niewielkim i średnim natężeniu ruchu samochodowego, przez pola i łąki oraz tereny leśne. Nazwa szlaku nawiązuje do historii Królewskiej Poczty Konnej z czasów zakonu krzyżackiego i na urozmaiconej terenowo trasie przewiduje dużo atrakcji krajoznawczych - pasłęcka średniowieczna starówka, sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej, (jezioro) Ewingi, Kamieniec i ruiny barokowego pałacu, pałac II połowy XVIII w Bałoszycach, fermy wiatrowe w okolicach Kisielic.

 
Szlak żółty, Weklice, fot. BR

Czarny szlak rowerowy: Węzina - Pochylnia Jelenie, o długości 8,0 km, jest to szlak łącznikowy dwóch szlaków: zielonego wiodącego z Elbląga do Iławy o zasięgu regionalnym i niebieskiego Wokół Jeziora Druzno o zasięgu lokalnym. Jego początek zlokalizowany jest przy moście nad rzeką Wąską w miejscowości Węzina, a koniec umiejscowiono przy parkingu nad Kanałem Elbląskim w pobliżu pochylni Jelenie. Szlak na znacznej swej długości prowadzi drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego, co sprawia, że jest on dostępny dla wszystkich rowerzystów, niezależnie od używanego sprzętu.

 
Pochylnia Jelenie, fot. BR

Szlak Pasłęk - Kanał Elbląski - czarny - to szlak o długości 7,4 km łączący pochylnie Kąty i Oleśnica. Prowadzi na całej długości drogą wojewódzką nr 526 o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Łączy dwa szlaki regionalne: żółty z Elbląga do Gorynia i zielony z Elbląga do Iławy. Szlak zaczyna się u podnóża średniowiecznych murów w Pasłęku. W kolejnej miejscowości pochodzącej z tego samego okresu co Pasłęk, słynącej obecnie z hodowli ślimaków, istniał kiedyś browar, karczma, stadnina koni, zakład ceramiczny oraz zakład karny. Przy moście na Kanale Elbląskim szlak kończy swój bieg.


Ślimak, a w tle jego bistro, Krasin, fot. BR

 Zapraszamy do zwiedzania Krainy Kanału Elbląskiego z siodełka roweru, niewątpliwie jest gdzie jeździć!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl